O Kieślowskim prawie wszystko

Dwa spotkania z  twórczością Krzysztofa Kieślowskiego już jutro. 

Pierwsze w Collegium Maius UAM (ul. Fredry 10, Sala Śniadeckich) o godz. 17, poświęcone będzie wydanej w zeszłym roku biografii Katarzyny Surmiak-Domańskiej pt. „Kieślowski. Zbliżenie”. Podczas dyskusji z autorką przyjrzymy się samej postaci reżysera – jego fascynującej, artystycznej osobowości oraz inspirującym do dziś dziełom takim jak „Przypadek”, „Dekalog” oraz „Trzy kolory”. Spotkanie poprowadzi dr Jakub Jakubowski z UAM. Wstęp bezpłatny.

Drugie spotkanie (Kino Pałacowe, CK Zamek, g. 20) ma stanowić próbę odpowiedzi na pytanie: czy w obliczu zmieniającej się politycznie i społecznie Europy (ale i kina!) Kieślowski nadal dostarczać może interesujących i ważnych wskazówek, tak jak było to w okresie „moralnego niepokoju”? Punktem wyjścia do dyskusji ma być projekcja „Przypadku” z 1981 roku. Seans poprzedzać będzie dyskusja znakomitych gości zaplanowana jako zderzenie perspektyw: twórczyni biografii reżysera (Katarzyna Surmiak-Domańska), redaktora-seniora „Tygodnika Powszechnego” (ks. Adam Boniecki), historyka (prof. Paweł Stachowiak, UAM) i filmoznawcy (moderujący dyskusję prof. Mikołaj Jazdon, UAM). Bilety na pokaz do nabycia przez stronę internetową Kina Pałacowego.

Serdecznie zapraszam wielbicieli dobrej książki, kina oraz samego Kieślowskiego, ale także tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z tym artystą – wciąż fascynującym rzesze miłośników dobrej i ciekawej sztuki.

Fot. zrzut ekranu www.filmpolski.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*