Odkrywać, gdzie leży prawda

Jeden z najpopularniejszych polskich rekolekcjonistów, ks. Piotr Pawlukiewicz, wspomina swoje kapłaństwo. W książce „Księża na Księżyc! Tylko co dalej?” opowiada o trudnych ostatnio relacjach między księżmi a świeckimi. Nie stroniąc od ciętych i błyskotliwych uwag, uczy nas, jak w każdej sytuacji samemu odkrywać, gdzie leży prawda. Dostrzegać dobro – nie tylko tam, gdzie jest ono oczywiste.

Polscy księża jeżdżą odlotowymi bmw czy może raczej trzymają w garażach wysłużone golfy? Czas wolny spędzają na „branżowych” zabawach czy przeżywają własną samotność w czterech ścianach plebanii? A co, jeśli są i tacy, i tacy? Czy postawa księdza mówi nam wszystko o tym, jaki jest Bóg? Czy, żeby dziś chodzić w sutannie, trzeba być bohaterem? Czy fajny i życiowy ksiądz to naprawdę najlepszy kapłan, na jakiego możemy trafić? Czy antyklerykalizm jest zły? I jak powinien odnaleźć się w tym wszystkim katolik? W ostatniej książce, nad jaką pracował, ks. Piotr mówi: „W Kościele nie istnieją tematy, o których nie warto mówić. Jeśli ktoś je porusza, to znaczy, że trzeba je wytłumaczyć. Nie możemy nabierać wody w usta”.

21 marca pożegnaliśmy ks. Piotra Pawlukiewicza, jednego z najlepszych polskich rekolekcjonistów, naszego autora. Dwa tygodnie wcześniej, pracując nad książką, dzielił się ze swoim redaktorem marzeniem: „Żebym mógł jeszcze kiedyś zrobić moją traskę wakacyjną po górskich szczytach”. Marzenie to niestety nie spełniło się. Pozostawił nam wiele mądrych słów i ostatnią książkę, w której wspomina swoje kapłaństwo i opowiada o ważnych relacjach między księżmi a świeckimi.

Premiera książki, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Znak, 3 czerwca 2020.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*