Odrzutowe, ponaddźwiękowe akrobacje

19 i 20 maja na poznańskiej Ławicy odbędą się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze – Poznań Air Show. Przewidziane są obchody upamiętniające 100-lecie odzyskania niepodległości, 100-lecie Powstania Wielkopolskiego */, jubileusz Polskich Sił Powietrznych. Podczas Poznań Air Show oglądać będzie można wystawę statyczną, na której  zostaną zaprezentowane historyczne samoloty. Największą atrakcję zobaczymy na niebie,  „odrzutowe” akrobacje pilotów F16 z Tiger Demo Team Poland oraz MiG 29.

F-16. W Polskich Siłach Powietrznych służą od 2006 roku i stacjonują w Krzesinach oraz w Łasku w liczbie 48. Tylko jeden z nich jest specjalnie przygotowany do prezentacji,  najlepiej prezentuje się w głębokich zakrętach, gdy na nasadach skrzydeł kondensuje się para wodna, tworząc jasne smugi wzdłuż kadłuba w agresywnym, tygrysim malowaniu. Niepowtarzalny ryk dopalacza, jedyny w swoim rodzaju kształt,  przynosi dumę, że to właśnie takie maszyny bronią polskiego nieba.

MiG-29. To samolot odrzutowy zaprojektowany w latach 70. ubiegłego wieku. Miał on zastąpić starsze modele: MiG-21 i MiG-23. MiGi-29 w czasach zimnej wojny były jednymi z budzących największy strach sowieckich myśliwców. Dziś najwięcej maszyn tego typu w NATO mają właśnie Polacy, którzy uczestniczą na nich m. in. w operacjach dozoru przestrzenie powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. Polscy piloci za sterami samolotu MiG-29 już nie raz zachwycili swymi manewrami widzów na pokazach lotniczych. Pierwsze  maszyny trafiły do Polski w 1989 r. i od tamtej pory są one na wyposażeniu Polskich Sił Powietrznych. MiG-29 jest w stanie osiągnąć prędkość do 2445 km/h (2,3 macha).

Zaprezentują się też  zagraniczne grupy pokazowe, które obecne są w Polsce w ramach NATO TIGER MEET. Organizator Poznań Air Show, Międzynarodowe Targi Poznańskie, zaprosił najlepszych pilotów służących w siłach powietrznych krajów członkowskich Sojuszu Północno-Atlantyckiego do zaprezentowania swoich umiejętności. Szkolenie wojskowe NATO TIGER MEET, które się odbędzie w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, w dniach 14-25 maja, są zamknięte dla publiczności i jedyną możliwością zobaczenia tych samolotów z bliska będzie właśnie Poznań Air Show. W bloku wystąpią zespoły: Saab JAS39 Gripen – Hungarian Air Force, F-16 – Belgian Air Force, Eurofighter Typhoon –Spanish Air Force, Saab JAS39 Gripen – Czech Air Force, Desault Rafale – French Air Force, Mi-24 – Czech Air Force.

—————————

*/ Zdobycie przez powstańców wielkopolskich niemieckiego lotniska w podpoznańskiej wsi Ławica 6 stycznia 1919  miało istotny wpływ na przebieg powstania i na rozwój polskiego lotnictwa. Źródła historyczne podają, że powstańcy przejęli sprzęt lotniczy wart nawet 200 milionów marek niemieckich, w tym kilkadziesiąt gotowych do startu samolotów, zakonserwowane części kilkuset kolejnych maszyn, spore zapasy broni i amunicji.

Fot. Roman Szymański

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*