Okrągła rocznica

To było dokładnie 30 lat temu. 4 czerwca 1989 do urn poszło prawie 17 milionów osób, korzystając  z pierwszej od wielu lat możliwości udziału w częściowo wolnych wyborach.

Były one kompromisem osiągniętym pomiędzy przedstawicielami władzy a opozycji przy Okrągłym Stole. Mimo porażki, ci pierwsi mieli zdecydowaną przewagę w Sejmie, ponieważ jednym z ustaleń obrad było 65% miejsc zagwarantowanych dla ekipy partyjno-rządowej z PZPR na czele. „Solidarność” zdobyła jednak aż 161 mandatów. Podział zupełnie inaczej wyglądał w Senacie, utworzonym w wyniku wolnych wyborów. Ogromny sukces „Solidarności”, która zdobyła 99 na 100 możliwych miejsc. Wynik wyborów był czerwoną kartką dla komunistycznej partii rządzącej.

Dzisiaj obchodzimy 30. rocznicę tych wydarzeń. Już od kilku dni Gdańsk jest gospodarzem Święta Wolności i Solidarności. Organizatorzy ustawili okrągły biało-czerwony stół, przygotowali warsztaty, dyskusje, a także wielki koncert „30 lat wolności”. Poznaniacy będą mogli oglądać go dzisiaj na żywo. Na placu Wolności stanie telebim.

Przedwczoraj wieczorem po raz pierwszy na budynku Arkadii rozświetlił się neon „Wolność”.  Ma on nam, codziennie po zmroku, przypominać o drodze ku wolności i demokracji zapoczątkowanej już kilkadziesiąt lat temu.

Zdjęcie: https://twitter.com/MiastoLegnica/status/1135496955998683136

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*