Okresowa rewolucja!

Zamontowane zostały dyspensery menstruacyjne. Mają wesprzeć wszystkie osoby menstruujące. 

Ubóstwo menstruacyjne jest brakiem dostępu do odpowiednich środków higienicznych, takich jak podpaski czy tampony. W 2020 roku agencja Difference-Market Research przeprowadziła badania dla Kulczyk Foundation. Według nich, aż 39% ankietowanych kobiet z ubogich domów musiało zrezygnować z zakupu środków higienicznych na rzecz innych domowych wydatków. Warto zaznaczyć, że badania zostały przeprowadzone w Polsce, co pokazuje, że problem ubóstwa menstruacyjnego nie dotyczy tylko ubogich państw.

Rada Samorządu Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, wraz z Globalną Wioską, podjęły działania w celu zwalczania problemu ubóstwa menstruacyjnego na poziome lokalnym, rozpoczynając od akcji pilotażowej na wydziale. Prace nad projektem dyspenserów menstruacyjnych rozpoczęły się już w listopadzie 2021, kiedy studentki i studenci mogli zagłosować na grafikę, która pojawi się na nich. Same dyspensery w toaletach są od kilku dni. Menstruacja nadal jest tematem tabu i wstydliwa dla wielu osób, dlatego dla komfortu osób menstruujących są one zamontowane w każdej kabinie.

Sukcesywnie będą uzupełniane produktami, które studentki i studenci mogą dostarczać do wyznaczonego przy szatni miejsca na wydziale. Dlatego jeżeli masz zbędne produkty menstruacyjne (podpaski, tampony) możesz się nimi podzielić, jeżeli natomiast ci ich brakuje, możesz skorzystać z dyspenserów umieszczonych w toaletach.

Fot. z facebookowego konta Rady Samorządu Studentów WNPiD

1 Komentarz do Okresowa rewolucja!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*