Pierwszy człowiek z sercem świni

57-letni David Bennett to pierwszy człowiek na świecie, któremu przeszczepiono serce genetycznie modyfikowanej świni. Mężczyzna cierpiał na nieuleczalną chorobę, a jego życie mogła uratować tylko transplantacja serca.

8 stycznia zespół chirurgów z University of Maryland Medical Center, przeprowadził pierwszą na świecie, trwającą osiem godzin, operację przeszczepu serca genetycznie zmodyfikowanej świni. Jak wynika z relacji lekarzy, przebiegła ona pomyślnie, a pacjent znajduje się w stanie stabilnym. Mężczyzna jest ściśle monitorowany oraz podłączony do aparatury sztucznego płuco-serca, która wspomaga jego nowy organ.

D. Bennett nie kwalifikował się do przeszczepu ludzkiego serca, a ten dość osobliwy przypadek –  jak sam przyznaje – był jego ostatnią szansą. Przełomowa operacja jest również szansą dla niemalże 110 000 Amerykanów, znajdujących się obecnie na liście osób oczekujących na przeszczep narządów. Niedobór ludzkich organów do przeszczepu jest ogromnym problemem w świecie transplantologii, a z jego powodu rocznie umiera ponad 6 000 osób w USA.

Przeprowadzona operacja daje nadzieję na krok w kierunku rozwiązania kryzysu związanego z niedoborem ludzkich organów. Wszystko zależy od najbliższych dni i pozytywnego przyjęcia narządu przez organizm 57-latka.

Fot. www.tvn24.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*