Krucjata Młodych kontra zakonnica

Paul Verhoeven to reżyser lubujący się w skandalach. Filmy Holendra epatują seksem i przemocą i poruszają drażliwe tematy polityczne.

Wszystko wskazuje na to, że jego najnowsza produkcja przyćmi liczbą wywołanych kontrowersji resztę jego twórczości – nawet takie filmy jak „Nagi instynkt” czy „Showgirls” nie poruszyły publiczności tak, jak „Benedetta”.

Produkcja oparta jest na prawdziwej historii siostry Benedetty Carlini, żyjącej w renesansowych Włoszech zakonnicy, której wizje ściągają nań uwagę Watykanu. Przełożeni mistyczki odkrywają jednak sekret o wiele bardziej dla nich interesujący ,niż jej rzekome objawienia. Okazuje się, że Benedetta jest lesbijką i utrzymuje relacje seksualne z inną zakonnicą.

Temat homoseksualizmu w Kościele katolickim jest drażliwy, a w połączeniu z verhoevenowskim zamiłowaniem do szokowania stworzył mieszankę iście wybuchową. Także w Polsce nie obyło się bez protestów – Krucjata Młodych TFP, czyli część fundacji Ordo Iuris, zorganizowała pikiety pod kinami w Warszawie i Lublinie oraz wystosowała szereg petycji do dystrybutora filmu w Polsce (Aurora Films). Ten jednak wystosował żartobliwe oświadczenie, w którym zapewnił, że nie zamierza zaprzestać dystrybucji „Benedetty” i nawiązał do wyroku sądu, wedle którego Fundacji Ordo Iuris nie można nazywać opłacanymi przez Kreml fundamentalistami.

Fot. www.kurierlubelski.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*