Ostatnie dni Solpolu

Dom towarowy Solpol prawdopodobnie przestanie wkrótce istnieć. Po wielu latach walk i umów między właścicielami budynku, inwestorami, władzami miasta i miłośnikami architektury, wszystko wskazuje na to, że to koniec burzliwej historii tej, dzielącej ludzi od lat, wizytówki Wrocławia.

Oddany do użytku w 1993 roku, budynek przy ulicy Świdnickiej jest własnością Zygmunta Solorza-Żaka. Dosyć szybko jednak przegrał on wyścig z innymi, nowocześniejszymi galeriami handlowymi i hipermarketami powstającymi w mieście. Wraz z nadejściem XXI wieku większość stoisk i sklepów w Solpolu zamknęła się. Pusty budynek ze swoją kontrowersyjną postmodernistyczną architekturą, przez wielu uznaną za szpecącą okolicę, trafił na listę obiektów do zburzenia. Mimo starań miejskich aktywistów, by wpisać budynek na listę zabytków i objąć go ochroną, właściciele nigdy nie byli bliżej zrównania go z ziemią, co teraz.

Pierwotnie zaplanowaną datą wyburzenia Solpolu był 17 stycznia. Szybko okazało się jednak, że termin jest mało realny, ponieważ wciąż nie załatwiono wszystkich potrzebnych zgód i umów z miastem. Czas dla chcących powstrzymać rozbiórkę obiektu wciąż ucieka. Jeśli do niej dojdzie, to w miejscu Solpolu prawdopodobnie powstanie hotel, którego architektura ma nawiązywać do budowli przedwojennego Wrocławia.

Fot. Autorstwa Volens nolens kraplak – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40720312

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*