Początkowej obejmowało całą Polskę

Trzy dni trwały w Archidiecezji Poznańskiej  obchody 1050-lecia utworzenia pierwszego biskupstwa w Polsce. Zostało ono powołane w 968 roku na mocy decyzji ówczesnego papieża. Początkowej obejmowało całą Polskę.

W piątek uroczystości rozpoczęły się od procesji z obrazem Matki Bożej  w Cudy Wielmożnej. Następnie została odprawiona msza św. w poznańskiej farze przez prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka. Na Ostrowie Tumskim odbył się koncert „Śpiewanki Wielkopolskie”. Publiczności zaprezentowano polskie pieśni i piosenki patriotyczne (w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości oraz 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego). Sztuka ta została przygotowana przez Teatr Muzyczny w Poznaniu przy współpracy z Teatrem Polskim w Poznaniu. Zwieńczeniem tego dnia był występ światowej sławy kwartetu ll Divo.

„Jedność w różnorodności” – pod takim hasłem upłynął drugi dzień obchodów. W różnych kościołach stacyjnych zgromadzili się członkowie ruchów i stowarzyszeń z terenu archidiecezji poznańskiej. Uroczystości zakończyły się procesją z obrazem Matki Bożej z Cudu Wielmożnej do poznańskiej katedry. Ostatni dzień świętowania 1050-lecia  rozpoczął się od mszy św., po której odbył się Ogólnopolski Festyn Rodzinny. Zakończył się on loterią charytatywną, zebrane pieniądze  zostaną przekazane osobom w trudnej sytuacji.

Fot. z ekranu tv TVP1 HD

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*