Groźne światło

Żyjemy w czasach, w których królują laptopy, tablety i smartfony. Z miesiąca na miesiąc na półkach sklepowych coraz szybsze i wydajniejsze urządzenia. Wiele osób spędza wiele minut, godzin  ze swoimi elektronicznymi „zabawkami”.

Czy wiesz, że dla zdrowia użytkowników może być szkodliwe światło emitowane z ekranu laptopa czy smartfona? Na świecie jest prowadzone są liczne  wiele badania w tym zakresie. Jedną z instytucji naukowych, która zajęła się nimi,  jest Instytut Fraunhofera z Niemiec. Film dokumentalny „Epidemia światła, kres ciemności” zawiera m. in. wypowiedzi naukowców z tego instytutu. Okazuje się, że jednym z elementów światła emitowanego z ekranów jest kolor niebieski. Niestety, problem polega na tym, że natężenie tego koloru jest znaczne i powoduje trudności z zaśnięciem.

Można z tym walczyć na kilka sposobów. Ograniczyć czas korzystania z tabletu czy smartfona lub zmienić ustawienia wyświetlania obrazu na urządzeniu. Naukowcy ze wspomnianego instytutu  proponują swoje rozwiązanie. Instalację autorskiego programu komputerowego, który dynamicznie zmienia  temperaturę barw w zależności od pory dnia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*