Tematem są powroty

Stara Synagoga, Kraków, ul. Szeroka 24. Tutaj obejrzeć można wystawę fotografii Agnieszki Traczewskiej  „Chasydzkie powroty do miejsc nie-zapomnianych”.

Zdjęcia są wyborem jej prac opublikowanych w albumie pod tym samym tytułem, wydanym przez Narodowe Centrum Kultury,  Studio Design Krzysztof Jurczyk, Warszawa – Łódź 2018.  Ta wartościowa artystycznie i nośna ideowo wystawa była prezentowana dotychczas w muzeach  Neve Shalom w Istambule i Muzeum Polin w Warszawie, gdzie odbyła się także promocja wyżej wymienionego albumu, oraz w Muzeum Okręgowym w Tarnowie.

Tematem fotografii Agnieszki Traczewskiej są powroty, czyli pielgrzymki chasydów  do miejsc związanych z ich życiem w Polsce przed holocaustem, a więc do miejscowości, w których mieszkali ich przodkowie, ich przywódcy religijni i gdzie zachowały się najmniejsze bodaj ślady i relikty dawnego życia chasydzkich społeczności: cmentarze, synagogi, ulice, place, domy, krajobraz…

Wystawa, której dysponentem jest Narodowe Centrum Kultury, będzie prezentowana w Starej Synagodze do 8 lipca.  Jest  ona imprezą towarzyszącą tegorocznemu Festiwalowi Kultury Żydowskiej w Krakowie, który trwa od 22 czerwca do 1 lipca 2018.

 

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*