Pomagaj w łatwy sposób!

Od 2004 roku odprowadzający podatek od osób fizycznych mają możliwość pomocy finansowej wybranej Organizacji Pożytku Publicznego poprzez przekazanie jej 1% swojego podatku.

Jest to jeden z najłatwiejszych sposobów pomocy dostępnych dla obywatela. Tylko jedna setna część naszego podatku, a daje tak wiele! Jednak wciąż nie wszyscy są dostatecznie poinformowani, w jaki sposób można z tego korzystać. Oto kilka ważnych informacji, które warto znać przed oddaniem 1% podatku.

1% podatku – ulga czy darowizna?

Oto najczęściej słyszany stereotyp na temat tej formy pomocy. Nie jest to ani ulga, ani darowizna! Polega to na posiadaniu kontroli nad celem, na który przeznaczony zostanie nasz podatek, który płacimy. Jest to forma demokracji bezpośredniej. Podatnik bowiem decyduje, która z Organizacji Pożytku Publicznego otrzyma pieniądze, które, gdyby nie to, trafiłyby do budżetu państwa i dopiero tam władze zadecydowałyby o losie wpłaconego przez nas podatku.

Wspomóż organizacje w swoim otoczeniu!

W Poznaniu jest 221 Organizacji Pożytku Publicznego, więc każdy może znaleźć coś, co chciałby wesprzeć finansowo. Jedną z najpopularniejszych jest poznańska Caritas, ale szeroki wachlarz organizacji daje nam niesamowitą swobodę podczas wyboru. Mamy również różne organizacje pomagające osobom chorym, są to między innymi Amazonki lub Fundacja „Pomoc chorym na białaczkę”. Oprócz tego o nasz 1% podatku proszą fundacje takie jak „Taurus” (na celu ma „wspieranie przedsiębiorczości i rozwoju gospodarczego w Polsce”) oraz „Ostoja” („pomoc osobom pokrzywdzonym przez system finansowy i prawny”).

To łatwiejsze, niż myślisz!

W usłudze e-PIT również możliwe jest przekazanie 1% podatku na Organizacje Pożytku Publicznego! Wystarczy, że podczas jego wypełniania wpiszesz numer KRS wybranej organizacji i zaznaczysz zgodę. Jeśli robiłeś to już wcześniej, usługa e-PIT zapamięta twój wybór i będziesz mógł przekazać swój 1% bez używania numeru KRS. Należy jednak pamiętać, że co roku podatnik ma prawo wybrać inną organizację, niż rok wcześniej – wystarczy wtedy wpisać nowy numer KRS organizacji.

Fot. zrzut ekranu http://www.amazonki.poznan.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*