Przyciąga prostota i melodyjność

Sławomir w krótkim czasie stał się gwiazdą polskiej popkultury, bohaterem publiczności, nierozłącznym towarzyszem wesel i imprez tanecznych. Jego przeboje biją rekordy wyświetleń. W czym tkwi sekret jego popularności i całego disco polo?

Kulturoznawca Jarosław Wasik upatruje przyczynę przede wszystkim w braku powstawania muzyki pop „z prawdziwego zdarzenia”. Właśnie w ten rejon zaczęło wkraczać disco polo. Wiele osób przyciąga prostota i melodyjność. Jest to muzyka przede wszystkim taneczna, ludzie chcą się przy niej dobrze bawić. Podobnie jest z gazetami. Łatwiej przeczytać sensacyjny tabloid, niż rzeczowy tygodnik opinii.

W popularyzację twórców włączyła się również telewizja, która stroniła do tej pory od tego typu gatunku. Co ją skłoniło? Wyniki oglądalności. A tam gdzie oglądalność, tam i pieniądze. Dla przykładu ludzie podczas tegorocznego Sylwestra zdecydowanie chętniej oglądali stacje, które transmitowały występy twórców disco polo.

Badania wskazują również, że coraz częściej tego typu muzyki słuchają osoby kojarzone z tzw. „wyższą kulturą”. Najpopularniejsi wykonawcy mają pozajmowane terminy koncertów parę miesięcy do przodu. Wydają płyty, które sprzedają się w rekordowych nakładach. Disco polo przeżywa obecnie swoistego rodzaju renesans. Warto więc obserwować, jak na to zjawisko zareaguje rynek muzyczny. Bowiem akcja rodzi reakcję.

Fot. ttps://www.pexels.com/photo/lights-party-dancing-music-2143/

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*