Tarcza 4.0 zmienia także uczelnie

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, tzw. czwarta tarcza antykryzysowa, wprowadza pewne zmiany w funkcjonowaniu uczelni.

Dokument przewiduje pomoc dla przedsiębiorców, których dotknęły skutki COVID-19. Jednak pojawiły się także przepisy dotyczące sektora nauki i szkolnictwa wyższego. Dotyczą głównie przeprowadzania zdalnych egzaminów oraz posiedzeń gremiów na uczelniach. Nowa „tarcza” przewiduje możliwość przeprowadzania egzaminów, bez konieczności ich rejestracji. Wymagane jest jedynie zapewnienie: „1) transmisji egzaminu dyplomowego w czasie rzeczywistym między jego uczestnikami, 2) wielostronnej komunikacji w czasie rzeczywistym, w ramach której uczestnicy egzaminu dyplomowego mogą wypowiadać się w jego
toku – z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa
„.

Następna zmiana pojawia się w przepisie dotyczącym rekrutacji na studia drugiego stopnia: „w roku akademickim 2020/2021 może być przyjęta osoba, która przedstawi zaświadczenie o ukończeniu studiów zawierające informacje o poziomie, kierunku i profilu studiów, uzyskanym tytule zawodowym i słownie określonym wyniku ukończenia studiów„. W myśl tego, kandydat w terminie 30 dni od dnia wydania dyplomu, przedkłada go uczelni, w której został przyjęty. Jeżeli tego nie zrobi, może zostać skreślony z listy studentów.

O podpisaniu przez prezydenta tzw. tarczy antykryzysowej 4.0, poinformowało we wtorek Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP.
Fot. www.pixabay.com