Te słowa mają moc

Nie powiem tobie, że to dobra książka. To chyba nie jest właściwe kryterium jej oceny. Znacznie trafniej powiedzieć o niej – życiowa, ważna, potrzebna.

Bo o zdrowiu, chorobach i pomocy psychologicznej wciąż mówi się za mało, wciąż za mało się wie. „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze” – druga książka Justyny Sucheckiej, dziennikarki edukacyjnej, uznawanej – nie bez powodu – za najlepszą w kraju, otwiera w tej kwestii oczy i umysł.

Zebrani przez autorkę bohaterowie i bohaterki obalają pewne utarte stereotypy, rozliczają się z mitami i mówią, jak szkodliwe mogą one być dla osób w kryzysie psychicznym. Tak samo jak stygmatyzacja, wykluczenie, brak zrozumienia oraz oklepane „wszystko będzie dobrze”, „inni mają gorzej” czy „weź się wreszcie w garść”. Mówią o tym, co możemy robić, jak pomagać, ale przypominają też o ważnym aspekcie, którego często nawet do siebie nie dopuszczamy – my też możemy potrzebować pomocy, mamy prawo o nią prosić, nasze problemy nie są mniej ważne. I nie powinniśmy ich lekceważyć.

Opowiadają o terapii, gdzie możemy, w razie potrzeby, szukać pomocy i z kim porozmawiać. Mówią czym jest praca psychologa, psychiatry. Przypominają, że zdrowie fizyczne i psychiczne mogą na siebie oddziaływać, a psycholog może przydać się też wtedy, gdy chcemy się rozwijać i poznać siebie. Zajmują się różnymi rzeczami, przebyli różne drogi, prezentują różne, wartościowe punkty widzenia. Mówią szczerze, o rzeczach trudnych, ważnych i pokazują, jak wiele jeszcze przed nami. Równocześnie przepełniają nadzieją, poczuciem zrozumienia i pewnej wspólnoty, komfortu.

Autorka książki wierzy, że słowa mają moc. Te, zawarte w „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze”, mają ją z pewnością. Trafiają prosto w sedno – do wnętrza i na długo tam zostają. Edukują i wspierają, zdają się wołać: „Hej, nie jesteś sam, nie jesteś sama. Pamiętaj o tym”. To książka, która przytula, jeśli wiesz, co mam na myśli.

Nie mam wątpliwości, że u Justyny Sucheckiej i jej rozmówców oraz rozmówczyń znajdziesz dla siebie coś niezwykle wartościowego, czego potrzebowałaś, potrzebowałeś. To książka dla każdego, z którą warto się zaprzyjaźnić i przedstawiać ją innym. Dziś przedstawiam ją TOBIE.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*