Uwaga! Epidemia dezinformacji

Wraz z rozwojem epidemii koronawirusa wzrasta liczba pojawiających się w mediach fake newsów. W sieci znaleźć możemy między innymi informacje o tym, jak za pomocą wstrzymania oddechu sprawdzić, czy jesteśmy zdrowi lub dowiedzieć się, w jaki sposób cebula uchroni nas przed zakażeniem.

Fałszywe informacje zwiększają strach i panikę. Część z nich wynika z niewiedzy, niektóre upowszechniane są celowo, inne służą  wykorzystaniu panującego w społeczeństwie niepokoju do kradzieży danych lub pieniędzy. Należy więc zachować zdrowy rozsądek, a informacje o koronawirusie czerpać z wiarygodnych i potwierdzonych źródeł.

#Wstrzymaj oddech na 10 sekund i dowiedz się, czy jesteś zdrowy! W mediach społecznościowych pojawiła się instrukcja mówiąca o tym, jak za pomocą wstrzymania oddechu sprawdzić, czy jesteśmy zakażeni. Według zaleceń, należy codziennie rano wziąć głęboki oddech i wstrzymać powietrze na 10 sekund. Jeśli zadanie uda nam się wykonać bez żadnych trudności, nie ma się czym martwić, jesteśmy zdrowi. Ta informacja nie jest prawdziwa. Musimy pamiętać, że tylko testy laboratoryjne są w stanie wykazać, czy jesteśmy zakażeni!

#Częste picie wody zwalcza koronawirusa. Najlepiej, żeby woda była gorąca. Takie informacje pojawiły się w jednym z krążących w sieci „łańcuszków”, który zawierał domowe sposoby radzenia sobie z koronawirusem. Ekspert Światowej Organizacji Zdrowia, Łukasz Durajski przestrzega nas przed takimi poradami. Pamiętajmy o częstym myciu rąk, unikajmy dotykania oczu, ust, nosa, zakrywajmy usta, kiedy kaszlemy lub kichamy, zachowajmy bezpieczną odległość i unikajmy dużych skupisk ludzi, w ten sposób naprawdę możemy zminimalizować ryzyko zakażenia.

#Sposób na koronawirusa? Cebula! Wiedzieliście, że rozstawiona w różnych miejscach domu cebula pochłania wirusa? Takie informacje przeczytać możemy w umieszczonym przez Magdę Gessler poście. Restauratorka zachwala w nim lecznicze właściwości cebuli, a także sugeruje, że może być ona sposobem na walkę z koronawirusem. Nie trzeba chyba zaznaczać, że ta informacja to kolejny fake news. Autorka wyjaśniała później, że miał to być jedynie żart.

#Koronawirus w wodzie z kranu! Zarówno WHO, jak i polskie przedsiębiorstwa wodociągowe zdementowały informacje o tym, że wirusem można się zarazić poprzez picie wody z kranu.

#Zakażenie koronawirusem to wyrok śmierci. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przypomina, że u ponad 80 proc. pacjentów przebieg choroby ma łagodną postać. Szczególną uwagę należy zwrócić na osoby starsze z obniżoną odpornością oraz osoby z chorobami przewlekłymi.

W mediach pojawiają się także absurdalne informacje dotyczące innych dziedzin naszego życia, które nie mają nic wspólnego z prawdą.  Warto zdawać sobie z tego sprawę, zachować ostrożność i ostrzec przed takimi „newsami” bliskich.

#W związku ze specustawą środki z konta trafią do rezerw krajowych NBP. „Informujemy, iż zgodnie z spec ustawą dotyczącą koronawirusa Państwa środki na rachunku zostają przekazane do rezerw krajowych NBP. Zaloguj się, aby zatrzymać 1000 PLN”. „Zgodnie ze specustawą dotyczącą koronawirusa wszyscy obywatele RP będą szczepieni. Z refundacja koszt wynosi 70 PLN. Opłać, aby uniknąć kolejek”. Powyższe wiadomości, które trafiły do wielu osób, nie mają nic wspólnego z prawdą. Są próbą wyłudzenia pieniędzy na tzw. fałszywy panel płatności. Dołączony do wiadomości link kieruje do strony podstawionej przez przestępców.

#Wojsko na ulicach miast. W sieci pojawiły się informacje o tym, że na ulice niektórych miast wyszło wojsko. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że wojsko nie jest wyprowadzanie na ulice.

#Zamknięte granice województw w Polsce! Zamknięcie granic polskich województw podobnie jak zamknięcie Warszawy to kolejne fałszywe informacje pojawiające się w sieci.

#W Polsce niedługo zabraknie żywności. W sieci rozprzestrzeniła się informacja, że w sklepach zabraknie żywności. Minister rolnictwa zapewnia jednak, że panika jest nieuzasadniona, a w sklepach nie zabraknie produktów spożywczych.

#Psy masowo oddawane do eutanazji! Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna w poście zamieszczonym na Tweeterze informuje, że jest to kolejny fake news. W zakładach leczniczych dla zwierząt nie zaobserwowano takiego zjawiska. Nie ma też zwiększonego zapotrzebowania na środki do eutanazji w hurtowniach.

#Koronawirus to przykrywka do wprowadzenia sieci 5G. Pojawiły się fałszywe informacje, że koronawirus miał być przykrywką dla narastającego kryzysu zdrowia publicznego po uruchomieniu komercyjnej sieci 5G.

#Koronawirus to broń biologiczna wyprodukowana przez Amerykanów. Zdaniem najważniejszych wirusologów, wypowiadających się publicznie COVID-19 powstał naturalnie, nie w laboratorium.

#Służby chodzą po domach i mierzą mieszkańcom temperaturę. W rzeczywistości policja sprawdza przestrzeganie kwarantanny bezkontaktowo.

#Ministerstwo Zdrowia wysyła SMS-y o paczkach żywnościowych. Resort Zdrowia zdementował tę informację i zaapelował, żeby nie wchodzić na podaną w wiadomości stronę.

#WOŚP odmówiła wsparcia w walce z koronawirusem.  Jerzy Owsiak, po „burzliwej dyskusji” w sztabie generalnym WOŚP, podjął decyzję o wycofaniu się z wcześniejszej deklaracji przekazania funduszy na rzecz walki z koronawirusem. Jest to fałszywa informacja.  WOŚP zorganizowała fundusz interwencyjny, sprowadza do Polski niezbędny w walce z koronawirusem sprzęt medyczny i ochrony osobistej. 21 kwietnia wylądował w Warszawie samolot z pierwszym transportem zamówionym właśnie przez Orkiestrę.

To tylko część fake newsów pojawiających się w mediach w związku z epidemią. Jest ich bardzo wiele, pamietajmy zatem o uważnej selekcji. selekcja. Najlepiej do wszystkich niepewnych treści dotyczących koronawirusa podchodzić z rezerwą. Po wiedzę na temat epidemii COVID-19 sięgajmy do oficjalnych źródeł.  Nie rozpowszechniajmy fałszywych informacji, postępujmy rozważnie.

 

1 Komentarz do Uwaga! Epidemia dezinformacji

  1. Komu to służy? No właśnie. Pytanie retoryczne, reszta jest milczeniem…

    Aby nie utknąć w bańce informacyjnej, musimy zadbać o to, żeby docierały do nas informacje z różnych źródeł, to nie tylko mainstream, ale też media raczej niszowe, tyle że odradzam zdawanie się na elukubracje różnych kremlowskich ekspozytur medialnych nad Wisłą, takich też jest sporo ku mojemu ubolewaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*