Już można składać wniosek o elektroniczny dowód osobisty. Wymiana dokumentu jest darmowa, będzie on ważny przez 10 lat.
Format dowodu się nie zmieni. Nadal będzie w postaci plastikowej karty, ale wyposażony w chip, na którym będą zapisane dane o posiadaczu dokumentu. Pozostaje zdjęcie biometryczne. Dzięki cyfryzacji, ma być zapewniona lepsza komunikacja z administracją, służbą zdrowia, czy też bankami. Kolejnym udogodnieniem elektronicznego dowodu ma być podpisanie dokumentów elektronicznych, szybsze potwierdzenie tożsamości oraz możliwość korzystania z elektronicznych bramek na lotniskach w krajach Unii Europejskiej.
Pierwsze wnioski złożone zostały 4 marca. Wyrobienie nowego dokumentu ma trwać do 2-3 tygodni. Dotychczas wydane dowody zachowują swoją ważność i nie trzeba ich wymieniać. Jeśli będą chętni, można to zrobić przed końcem daty ważności – w dowolnym terminie. Wymiana jest bezpłatna.
Imię, nazwisko, data urodzenia, płeć i obywatelstwo znajdą się na awersie dokumentu. Na rewersie będzie numer PESEL, miejsce urodzenia i nazwisko rodowe posiadacza, a także imiona jego rodziców. Zamieszczona zostanie też data wydania dokumentu, organ wydający i numer dowodu. Oprócz tego widnieć numer CAN (do połączenia za pośrednictwem czytnika kart). Do każdego dokumentu będzie dołączony kod PIN. Jednak, jeśli będziemy chcieli korzystać w pełni z e-dowodu musimy go wpisać na odpowiedniej stronie w celu np. odblokowania certyfikatu identyfikacji lub certyfikatu podpisu osobistego. W przypadku zgubienia dokumentu tożsamości będzie można go „zawiesić”. W tym czasie nie będzie można korzystać z jego funkcji, natomiast po jego odnalezieniu będzie można “odwiesić” dokument.
Fot. www.mswia.gov.pl
Tagi: e-dowód, dokument, dowód, elektroniczny, wymiana,
Dodaj komentarz