Złożył podpis pod kandydaturą opozycji

Na konferencji prasowej przedstawicieli opozycji, w której udział wzięli Borys Budka (KO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Krzysztof Gawkowski (Lewica) oraz Hanna Gill-Piątek (Polska 2050), ogłoszone zostało poparcie dla wspólnego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich, prof. Marcina Wiącka.

Pod kandydaturą opozycji podpisali się również posłowie Porozumienia oraz posłowie niezrzeszeni. Jarosław Gowin w programie „Gość Wydarzeń” wyjaśniał, że umowa koalicyjna Zjednoczonej Prawicy nie obejmuje wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich. Wspominał jednak o niewiążącym ustaleniu pomiędzy koalicjantami, że w tym podejściu do wyboru RPO, to Porozumienie wskaże kandydata. Prof. M. Kopczyński proponowany przez partię Gowina, nie uzyskał jednak akceptacji Prawa i Sprawiedliwości i zrezygnował.

„Rzecznika Praw Obywatelskich trzeba wybrać. Musi to być ktoś, kto ma poparcie nie tylko obozu rządowego, Zjednoczonej Prawicy, ale także poparcie przynajmniej części opozycji, gdyż ona ma większość w Senacie. Potrzebujemy kandydata ponad podziałami partyjnymi. Profesor Wiącek jest właśnie taką osobą. Ja bym go nie nazwał kandydatem opozycji. Jego zgłosił klub Koalicja Polska. Został rzeczywiście poparty przez tych polityków, posłów Porozumienia, którzy dziś byli w Warszawie, w tym przeze mnie. Potem poparcie zadeklarowały też inne kluby opozycyjne” – tłumaczył Jarosław Gowin na antenie Polsat News.

Fot. Piotr Drabik https://commons.wikimedia.org/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*