Ikona telewizyjnej rozrywki ambasadorem

Ambasadorem tegorocznej edycji Festiwalu Niezależnej Twórczości Filmowej i Fotograficznej WYŚCIG JASZCZURÓW jest reżyser Stefan Mroczkowski. Przyjął ten tytuł od animatorów Polskiego Towarzystwa Artystów, Autorów, Animatorów Kultury PTAAAK.

Jest on jednym z twórców Telewizji Poznań, która obchodzi właśnie 60-lecie. Przygotował ponad 150 różnych programów rozrywkowych.  Najbardziej znanymi, które zapadły w pamięć widzów są: Rewia targowa (realizowana w  plenerze i w halach MTP ),  Karykaturzyści, kabaretowy Kanał5 i  najbardziej utytułowany Alfabet rozrywki, za który otrzymał wiele znaczących nagród i wyróżnień.  Był to jeden z  najlepszych programów prezentujących artystów estrady według alfabetycznej kolejności, od grupy ABC z Haliną Frąckowiak po Violettę  Villas. Później zrealizował widowisko Opera show, w którym piosenkarki i piosenkarze śpiewali arie i duety ze znanych oper – Urszula Sipińska z Halki Moniuszki, Zdzisława Sośnicka z Carmen Bizeta, Danuta Rinn z Madame Butterfly Pucciniego, Krzysztof Krawczyk z Eugeniusza Oniegina Czajkowskiego, natomiast Zbigniew Wodecki arię z Nocy w Wenecji Straussa.

Redakcja Rozrywki Tv zaproponowała S. Mroczkowskiemu reżyserię  Interclubu. Programy pod tym tytułem powstawały wówczas we wszystkich państwach zrzeszonych w Interwizji. Na zlecenie tej samej redakcji zrealizował w warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych film muzyczny Kwiaty Polskie. Pretekstem stało się 30-lecie PRL. Innym wyróżnikiem rozległej twórczości Stefana Mroczkowskiego były programy rozrywkowe: Muzyka Małego Ekranu, Poezja i muzyka, sprawował także opiekę artystyczna nad takim programami jak Gwiazdozbiór i Wokół estrady.

Czasy kreatywnych programów Stefana Mroczkowskiego tak scharakteryzował redaktor Zdzisław Beryt, recenzent telewizyjny i filmowy, na łamach „Gazety Poznańskiej ” Głównie dzięki Stefanowi Mroczkowskiemu udało się przełamać błędną opinię o Poznaniu jako ośrodku wprawdzie znakomitym w przekazywaniu muzyki, programów rolnych no i – oczywiście – pokazywaniu aktorek i aktorów filmowych, ale, ale – raczej nie najbardziej zasobnym w dziedzinie rozrywki.”

Jego hobby to biała broń i gotowanie. Czas wolny spędza w domku w Puszczy Zielonka i w innych ulubionych miejscach. Ceni wszystko to, co jest przeciwieństwem fałszu, obłudy i nienawiści. Wśród rzeczy i zjawisk, które lubi, wymienia jesień, teatr telewizji, surrealizm, symbolizm, secesję. Jest miłośnikiem muzyki cerkiewnej,  wierszy Leśmiana, liryki staroegipskiej. „Mikrokosmos” to jego ulubiony film.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*