Zdrowie psychiczne – często zapominamy, jak ważne ono jest. Ludzie mają wiele problemów w życiu i różne sposoby, aby choć na chwilę się od nich uwolnić. Od ucieczki do świata literatury czy wirtualnej rozrywki przez aktywności rekreacyjne i relaksacyjne, do spotkań ze znajomymi.
Korzystnie to wpływa na naszą „głowę”, pozwala wyrwać się z szarej codzienności, zapomnieć o zmartwieniach. Co zrobić, aby na co dzień czuć się dobrze ze swoimi myślami, zachowaniem, przekonaniami? Niektórzy utożsamiają wizytę u psychiatry czy psychologa z chorobą, są sceptyczni. Tymczasem wsparcie specjalisty jest w wielu przypadkach, nie tylko depresji, uzależnień, psychozy, jak najbardziej wskazane. To w ich gabinetach znajdziemy sposoby na panowanie nad emocjami w trudnych sytuacjach, wzmacnianie pewności siebie, modyfikację różnych zachowań.
Znam przypadek osoby, która miała problem ze stawianiem na swoim. Zawsze robiła to, co chciała druga osoba. Najzwyczajniej nie potrafiła się przeciwstawić. Zamiast otwarcie powiedzieć „nie przyjdę, chcę być sam” wymyślała różne wymówki typu „nie mogę, bo idę do pracy”. Takie zachowanie piętrzyło kolejne wymówki, kłamstwa.
Problem ten ciągnął się latami, aż w końcu przyszedł czas na bardzo poważne życiowe decyzje. To było ogromne wyzwanie. Na szczęście, za namową kogoś bliskiego, osoba ta zdecydowała się na terapię u psychologa. Po paru miesiącach, bez żadnych problemów, potrafiła powiedzieć „nie” i postawić na swoim. Czuła się teraz z tym dobrze, a nie – jak było to wcześniej – zadręczała się swoją decyzją. Jej życie zmieniło się, stało się lepsze.
Naprawdę warto zastanowić się, co w naszym sposobie myślenia nam nie do końca pasuje i czy nie powinniśmy czegoś tego zmienić. A jeżeli tak, nie zwlekając zapukać do drzwi gabinetu specjalisty.
Fot. Dean Drobot Shutterstock
Dodaj komentarz